Grupa naukowców z Uniwersytetu w Oslo skontruowała robota, który samodzielnie przystosowuje sposób poruszania się do warunków terenu, w którym się znajduje. Części maszyny powstały przy użyciu drukarek 3D.
Źródło: IEEE
Sztuczna inteligencja coraz śmielej zaczyna wkraczać do naszego otoczenia. Jej kolejnym przejawem jest robot stworzony przez projektantów z Uniwersytetu w Oslo. Robota oznaczono jako maszynę trzeciej generacji, co oznacza, że samodzielnie będzie się przystosowywał do otoczenia. Robot powstał w dużej mierze dzięki programowi komputerowemu, który zaprojektował go w oparciu o przekazane parametry. Ciekawostką jest fakt, że wspomniany program najpierw zaprojektować kilka wersji robota, które rywalizowały ze sobą w wirtualnym świecie. Następnie wybrana została najsprawniejsza wersja – i własnię tę wydrukowano przy pomocy technologii druku 3D.
Jaki był cel całego projektu? Otóż tego typu maszyny mogłyby pracować samodzielnie i tak samo szukać rozwiązania postawionego przed nimi problemu. Mogłyby przy tym wspierać prace ludzi na wielu różnych polach. Sprawdzać się w kosmosie, wodzie, w warunkach pustynnych czy w terenach skażonych. Jeśli roboty umiałyby się samodzielnie dostosowywać się do zmiennych warunków, mogłyby w znacznym stopniu ułatwiać prace ludzi. Pytanie tylko, czy któregoś dnia samodzielnie nie zapragnęłyby wymknąć się spod kontroli.
Źródło: https://www.apollon.uio.no/english