Robot – mątwa

artykułyCiekawostki techniczne ze światawynalazcy

Robotyka coraz bardziej przydaje się przy eksploracji mórz i oceanów. Coraz więcej robotów jest wzorowanych na żywych organizmach, jednak do tej pory dużym problemem była odpowiednia zwrotność takich urządzeń. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie jest Sepios, który w wodzie naśladuje ruchy mątwy.

Powstał on dzięki uczonym z Politechniki Federalnej w Zurychu. Jaka jest jego zaleta? Przede wszystkim jest znacznie zwinniejszy i zwrotniejszych od dotychczasowych tego typu projektów. Robot posiada cztery płetwy, dzięki czemu może się poruszać w dowolnym kierunku. Jest w stanie również omijać przeszkody w tym wodorosty oraz siatki. Poza tym wydaje dźwięki podobne jak ryba pod wodą, dzięki czemu nie płoszy innych żyjących w głębinach stworzeń. Daje to niedostępne do tej pory możliwości badania morskich organizmów. W chwili obecnej inżynierowie pracują nad synergią pomiędzy poszczególnymi czujnikami robota. Wiemy jednak, że ich prace postępują szybko i sprawnie, dzięki czemu Sepios już niedługo zacznie wspierać prace biologów oraz dokumentalistów.

Źródło: NewScientist.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Turbina wiatrowa w kształcie drzewa
Pierwsza maszyna parowa

Najnowsze artykuły

Menu