Robot monitorujący elektrownię

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Awaria w elektrowni atomowej w Fukushimie podobnie, jak ta w Czarnobylu,  jeszcze przez wiele lat będzie sprawiała problemy okolicznym mieszkańcom. Dlatego władze starają się jak mogą, żeby w pełni wyeliminować zagrożenie. Jednym z najnowszych działań jest wprowadzenie specjalnego robota, który będzie badał zalane części reaktora i dostarczał dane naukowcom do dalszej pracy.

Źródło: YouTube/Toshiba News and Highlights

Robot został skonstruowany przez inżynierów z firmy Toshiba. Problemem maszyn posyłanych w rejon katastrofy jest niszczycielskie dla nich promieniowanie. Jak na razie żaden z robotów, które zostały wysłane do badań w elektrowni w Fukushimie, nie powrócił. Dlatego najnowsze dzieło Toshiby ma być wyjątkowo odporne na promieniowanie. Robot jest niewielki – ma zaledwie kilka centymetrów długości, ale technologicznie zalicza się do najnowocześniejszych maszyn. Jego konstruktorzy zadbali także o odporność urządzenia na bardzo wysokie temperatury, które panują w pobliżu zalanego reaktora. Trzeba dodać, że wzrost promieniowania w elektrowni Fukushima spowodował przesunięcie rozbiórki rdzeni paliwowych przynajmniej o 5 lat.

Źródło: futurism.com | Ilustracja: YouTube/Toshiba News and Highlights

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Nietypowa konstrukcja pływającego miasta
Mikroroboty oczyszczą wodę

Najnowsze artykuły

Menu