Robot naprawi trakcję

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Firma JR West z Japonii stworzyła ogromnego robota przeznaczonego do prowadzenia napraw trakcji kolejowej. Maszyna prezentuje się imponująco. Przywodzi na myśl bohaterów filmów z serii Transformers. Całe urządzenie zamontowane jest na pojeździe szynowym.

Źródło: YouTube.com/South China Morning Post

Robot wyposażony jest w dwa ramiona zakończone szczypcami. Jego zadaniem ma być konserwacja przewodów i instalacji elektrycznych umieszczonych nad torami kolejowymi na najtrudniejszych odcinkach. Wynalazek ma stanowić bezpieczną alternatywę dla pracowników, ponieważ w trakcie takich prac często dochodziło do porażenia prądem. Szczypce robota pozwalają na uniesienie fragmentów instalacji. Wcześniej takie zadania wymagały zaangażowania dużego zespołu ludzi. Maszyna posiada również w urządzenie pozwalające czyścić linie trakcyjne. Sterowanie odbywa się za pomocą joysticków oraz gogli VR. Te są połączone z kamerami na głowie robota i dają operatorowi możliwość śledzenia obrazu w 3D. Robot powstał na razie w formie prototypu, jednak szacuje się, że po przejściu testów wejdzie do użytku na początku 2024 roku.
Źródło: interestingengineering.com / Ilustracja:

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Maszyna do zbierania kamieni
Jak zapobiec obracaniu się produktów na przenośnikach taśmowych?

Najnowsze artykuły

Menu