Robot parkujący

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Ilość samochodów na drogach zwiększa się w bardzo szybkim tempie. Powoduje to, że w wielu miejscach, szczególnie w dużych miastach, pojawiają się trudności ze znalezieniem miejsca do parkowania, przez co tracimy dużo czasu, a także często doprowadzamy do uszkodzenia lakieru naszych samochodów. Aby zmniejszyć ilość takich sytuacji chińska firma Yeefung Automation Technology stworzyła robota, który zajmie się parkowaniem aut zamiast kierowcy.

Źródło: YouTube/INSIDER

Robot ma za zadanie wjechać pod pojazd, unieść go do góry i odstawić na wolne miejsce parkingowe. Robot wykorzystuje do pracy specjalny system laserów, które najpierw odnajdują wolne miejsce, a następnie obliczają, czy jest ono wystarczająco duże, aby nasz pojazd się na nim zmieścił. Robot charakteryzuje się dużą precyzją, ale też nie może działać na dowolnym parkingu. Przedtem na parkingu trzeba dostosować miejsca, na których robot będzie stawiał samochody przez zamontowanie szyn w miejscach, gdzie powinny znajdować się koła pojazdu. Na szczęście dostosowanie parkingu nie jest czasochłonne ani kosztowne. Producent przyznał, że jego wynalazkiem już interesuje się kilka dużych miast. Na razie robot nie jest jeszcze dostępny, zaś jego cenę wstępnie oszacowano na około 150000 dolarów.

Źródło: reuters.com | Ilustracja: YouTube/INSIDER

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
DREMA 2016
Zapraszamy na targi TAROPAK

Najnowsze artykuły

Menu