Robot psycholog?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie należy do łatwych zadań. Dlatego już jakiś czas temu w ramach eksperymentu astronauci otrzymali pomoc specjalnego robota o nazwie CIMON. Za jego stworzenie odpowiadają laboratoria Airbusa oraz IBM.

Źródło: YouTube/European Space Agency

CIMON jest przystosowany do manewrowania w warunkach mikrograwitacji dzięki zastosowaniu specjalnych wentylatorków. Posiada też najbardziej zaawansowany system sztucznej inteligencji na świecie. Astronauci bardzo szybko docenili swojego robo asystenta. CIMON nie ma żadnych problemów w poruszaniu się po stacji. Sprawnie wykonuje powierzone mu zadania, a przede wszystkim dokumentuje wykonywaną pracę. Obecnie CIMON przebywa w kosmosie już po raz drugi. Po pierwszej wizycie w przestrzeni inżynierowie dokonali w nim kilku poprawek. Teraz robot znacznie lepiej potrafi identyfikować stany emocjonalne swoich rozmówców na podstawie mowy ciała oraz mimiki twarzy. CIMON zaczyna stawać się pierwszym robotem psychologiem, z którym astronauci mogą ucinać pogawędki. Innym z zadań CIMONA jest też wczesne wykrywanie usterek na stacji i powiadamianie o ich wystąpieniu.

Źródło: CNN World | Ilustracja: OpenClipart-Vectors z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Roboty pomagają lekarzom
Pierścienie pozycjonujące

Najnowsze artykuły

Menu