Robot ratunkowy

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Jednym z ciekawszych projektów prowadzonym obecnie przez Hondę jest budowa robota E2-DR, czyli maszyny, która miałaby pomagać ofiarom klęsk żywiołowych. Projekt jest realizowany od 2015 roku. Po dwóch latach pracy inżynierowie z Hondy zaprezentowali działający prototyp swojego wynalazku.

Źródło: YouTube/IEEE Spectrum

Robot ma niecałe 170 cm wysokości oraz waży około 85 kg. Maszyna ma kształty humanoidalne i potrafi się wspinać po drabinach, schodach oraz samodzielnie podnieść się po upadku. Robot jest wyposażony w sensory 3D, kamery oraz system pozwalający mu na obliczenie najlepszej drogi poruszania się przez gruzowisko. Potrafi pracować również w deszczu, ale nie dłużej niż 20 minut, co jak na razie nie jest imponującym wynikiem. Biorąc pod uwagę specyfikę pracy robota, równie słabo wypada na razie czas jego pracy – 90 minut przy pełnych akumulatorach. Tak jak zauważyliśmy na początku jest to jednak dopiero prototyp i należy się spodziewać, że jego parametry zostaną dopracowane na tyle, by faktycznie mógł brać udział w misjach ratunkowych.

Źródło:  spectrum.ieee.org | Ilustracja: Źródło: YouTube/IEEE Spectrum

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Sworznie ze stali nierdzewnej – seria GN 2342
Satelity napędzane wodą

Najnowsze artykuły

Menu