Robot rozbierze elektrownię atomową

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Katastrofa elektrowni atomowej w Fukushimie nadal nie jest sprawą zamkniętą. Dopiero niedawno na skażone tereny zaczęli wracać ludzie. Na najbliższy rok władze w Japonii planują rozpoczęcie demontażu reaktora numer trzy. Konkretnie chodzi o usunięcie pół tysiąca prętów paliwowych. Póki co operacja ta jest niewykonalna dla zwykłych ludzi ze względu na wysoki poziom promieniowania. W tym celu skonstruowano specjalnego robota.

Źródło: YouTube/The Japan Times

Urządzenie stworzyli specjaliści z Toshiby. Robot jest zdalnie sterowany i potrafi swobodnie unosić się na powierzchni zbiornika z chłodziwem. Tam będzie wyławiał radioaktywne elementy reaktora. Zanim robot zabierze się za same pręty, jego zadaniem będzie usunięcie radioaktywnego gruzu. W przypadku większych kawałków robot będzie w stanie przycinać je na mniejsze. Ta operacja powinna drastycznie zmniejszyć poziom promieniowania w elektrowni. Pozwoli to w szybkim czasie na wejście na teren ekip ludzkich, które nie będą już narażone na śmiertelne promieniowanie.

Źródło: www.abc.net.au | Źródło zdjęcia: YouTube/The Japan Times

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Targi lutowania, cięcia i szlifowania
Polski specjalista od mostów

Najnowsze artykuły

Menu