Robot sadownik

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Sadownicy wiedzą, że regularne przycinanie drzew jest bardzo ważne – pomaga zapobiegać ich chorobom oraz powoduje, że rośliny stają się silniejsze. Tyle mówi teoria, jednak w praktyce nie zawsze jesteśmy w stanie wszystkiego dopilnować i dokonać przycięcia na czas. Dlatego uczeni z uniwersytetu w Hohenheim pracują nad robotem, który mógłby wspomóc dbanie o sady.

Źródło: YouTube/UNIVERSITÄT HOHENHEIM

Maszynę nazwano Phoenix. Jest to zaawansowany robot kołowy. Phoenix przed przystąpieniem do pracy wykorzystuje system LiDAR oraz kamerę, dzięki której może dokonać skanu 3D korony drzewa. Następnie system sztucznej inteligencji określa, które gałęzie należy przyciąć, aby uzyskać jak najkorzystniejszy efekt. Dopiero po zakończeniu tego procesu przystępuje do działania z pomocą odpowiednich narzędzi. Obecnie robot wymaga sterowania przez operatora, jednak jego twórcy już pracują nad wprowadzeniem do Phoenixa systemu autonomicznego. W tym celu planują zamontowanie dodatkowych czujników oraz dodanie nawigacji GPS. Phoenix nadal jest na poziomie projektu, ale wydaje się, że ma szansę na znalezienie uznania u sadowników. Niestety na chwilę obecną nie podano nawet szacunkowej ceny urządzenia.

Źródło: newatlas.com | Joel Muniz on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar i parametry wibroizolatora?
NOWOŚĆ! Dociski boczne GN 415 ułatwiające dociskanie, blokowanie i przytrzymywanie.

Najnowsze artykuły

Menu