Robot sprawdzi reaktor

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Usuwanie skutków katastrofy w Fukushimie potrwa jeszcze przynajmniej kilkanaście lat. Na razie z powodu wysokiego poziomu promieniowania i temperatury do pracy przy uszkodzonej elektrowni atomowej  wysyłane są najnowocześniejsze roboty. Na razie jednak żadnemu nie udało się dostać do reaktorów.


Źródło: YouTube/東芝エネルギーシステムズ株式会社

Teraz cała nadzieja w najnowszym dziele specjalistów z Toshiby. Ich najnowszy robot miałby spróbować dostać się do wnętrza reaktora numer 2 i pobrać stamtąd próbki paliwa jądrowego ze stopionego rdzenia. Jeżeli jego misja się powiedzie, to naukowcy otrzymają dane o stanie w jakim znajdują się stopione reaktory. Jego zadanie jest niezwykle ważne, ponieważ na podstawie wyników badań zostaną opracowane dalsze strategie mające pomóc w usunięciu skutków uderzenia fali Tsunami na elektrownię. Robot ma ruszyć ze swoją karkołomną misją już w przyszłym miesiącu. Operatorem projektu jest firma TEPCO, zajmująca się wytwarzaniem i dostarczaniem energii na terenie Japonii. Biorąc pod uwagę, że robot jest przedstawiany jako kwintesencja obecnych możliwości technicznych, niepowodzenie jego misji może znacznie wydłużyć czas jaki zajmie usuwanie skutków awarii.

Źródło: www.theengineer.co.uk | Ilustracje: Markus Distelrath z Pixabay

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowe uchwyty GN 422 i przełączniki GN 3310 do sterowania funkcjami maszyny
Mechaniczny kurier

Najnowsze artykuły

Menu