Latający strażak
ugasi pożary

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Znamy już przykłady robotów i technologii, które pomagają w gaszeniu pożarów oraz usuwaniu skutków katastrof. Kolejnym z nich jest Dragon Firefighter, czyli najnowocześniejszy robot przeznaczony dla straży pożarnej. Urządzenie jest de facto zdalnie sterowanym, specjalistycznym wężem gaśniczym. Dragon Firefighter potrafi ustawić się ponad płomieniem i skierować wodę bezpośrednio z góry na źródło ognia.

Źródło: YouTube/Science X: Phys.org, Medical Xpress, Tech Xplore

Dragon ma zasięg 3,6 metra. Jest w stanie zrzucać na źródło ognia 6.6 litra wody na sekundę. Robot został wyposażony w kamerę termiczną, pozwalająca na dokładne zlokalizowanie źródła ognia. Za stworzenie urządzenia odpowiada zespół naukowców z kilku uniwersytetów w Japonii. Na razie ich wspólna praca przyniosła nam jedynie prototyp i twórcy nie ukrywają, że minie jeszcze dużo czasu, zanim ich urządzenie zostanie w pełni dopracowane.  Szacuje się, że minie jeszcze dekada, nim opisany wynalazek na poważnie zagości wśród strażaków.

Źródło: www.roboticgizmos.com | Ilustracja: ChatGPT

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elementy Elesa+Ganter w maszynach do palenia kawy. Case study firmy Coffed
Robotyczna dłoń

Najnowsze artykuły

Menu