Robot umyje myśliwce

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Flota myśliwców jest chlubą armii Stanów Zjednoczonych. Jednak takie maszyny wymagają wyjątkowej pielęgnacji, nie tylko pod względem stanu technicznego, ale również, jeśli chodzi o zachowanie czystości. Ten drugi problem został właśnie usprawniony, dzięki nowemu robotowi stworzonemu przez Wilder Systems.

Źródło: YouTube/Dark Footage

Robot posiada prosty w obsłudze interfejs stworzony przez firmę RoboDK, pozwalający na zaprogramowanie pracy urządzenia. Dotychczas zespoły myjące maszyny lotnicze składały się z czterech osób i potrzebowały czterech godzin na wykonanie pracy. Robot czyszczący jest w stanie zmniejszyć potrzebny czas do zaledwie 52 minut. Całość urządzenia to tak naprawdę dwa sześcioosiowe roboty, które wykorzystują system dysz i oprysków ze środkiem spieniającym oraz płuczących. Twórcy zapewniają, że praca urządzenia jest stabilna i niemal w ogóle nie pojawiają się błędy w trakcie jej wykonywania. W przyszłości twórcy planują stworzenie unowocześnionej wersji urządzenia pozwalającej również na malowanie samolotów. Wynalazek ma także przejść ulepszenie polegające na przebudowę na platformę mobilną.

Źródło: roboticsandautomationnews.com | Ilustracja: David B. on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Uchwyt ETH z nagrodami za wzornictwo przemysłowe w urządzeniach firmy ZOLLER
Robot zazieleni pustynię?

Najnowsze artykuły

Menu