Robot w przebraniu krokodyla

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Zaprojektowane w Instytucie Robotyki przy Uniwersytecie Carnegie Mellon autonomiczne maszyny, którym nadano wygląd krokodyli pomogły naukowcom zbadać wody rzeki Mara w Kenii. Rzeka stanowi naturalny zbiornik wodny wykorzystywany przez hipopotamy do codziennej higieny. Kąpiące się stworzenia zanieczyszczają wodę, jednak nikt przy zdrowych zmysłach nie miał do tej pory odwagi, by wejść pomiędzy hipopotamy i sprawdzić, jak wielkie szkody czynią. Wymyślono więc, że brudną robotę mogą za człowieka wykonać maszyny. Do rzeki wpuszczono autonomiczne, mechaniczne łódki i przystrajając je wcześniej tak, by wyglądały jak pływające krokodyle. Wybieg się udał – hipopotamy nie zwróciły uwagi na roboty, a te spokojnie wykonały niezbędne badania.

Źródło: www.cmu.edu.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Pasjonaci przywrócą sondę kosmiczną do życia
Targi Mach-Tool 2014

Najnowsze artykuły

Menu