Robot wjedzie po ścianie

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Praca konserwatora budynków nie należy do najłatwiejszych. Dlatego inżynierowie z HausBots postanowili wesprzeć te osoby i stworzyli robota, który doskonale wspina się po pionowych ścianach. Urządzenie świetnie radzi sobie z każdą nawierzchnią. Jest nawet w stanie pracować, wisząc do góry nogami. Dzięki zastosowaniu czterech kół bez problemu mija napotkane przeszkody.

Źródło: YouTube/HausBots

Maszyna nie jest autonomiczna i wymaga pomocy operatora. Dodatkowo HB1, jak go nazwano, może przenosić ładunki o masie nieprzekraczającej 6 kg. Poza wykonywaniem inspekcji ścian, robot może być zastosowany do malowania opryskowego. Masa własna urządzenia to 42 kg. W założeniu może być używany na dystansie 30 metrów od operatora, ale w praktyce jego przewód zasilający może być przedłużany. Pojawia się wtedy warunek, że zasilanie musi być spuszczone z dachu. Robot inspekcji dokonuje na dwa sposoby, wizualnie lub z wykorzystaniem ultradźwięków. Warto zaznaczyć, że maszyna równie dobrze porusza się po płaskich ścianach, jak i po kolumnach. Na razie nie wiadomo kiedy robot będzie dostępny w sprzedaży ani jaka będzie jego cena.

Źródło: newatlas.com| Ilustracja: Michu Đăng Quang on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elementy Elesa+Ganter w maszynach dekarskich – case study Sorex Technic Michał Przeorek
Egzoszkielet na gąsienicach

Najnowsze artykuły

Menu