Robot wspomoże chirurgów

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Także w medycynie roboty cieszą się coraz większą popularnością. Najnowsza maszyna przeznaczona do prac medycznych została opracowana przez naukowców z Holandii i ma za sobą już pierwszy udany zabieg. MUSA ma wspomagać lekarzy na polu mikrochirurgii.

Źródło: YouTube/Sutathu – World News

Jest to niezwykle trudna dziedzina, wymagająca nacięć wykonywanych z dokładnością rzędu nawet części milimetra. MUSA pomaga w wykonywaniu takich precyzyjnych mikro nacięć. W ramach testów robot wykonał operacje na kobietach mających problem z zespoleniem limfatyczno-żylnym. MUSA wszystkie operacje wykonał prawidłowo i bez żadnych błędów. Jednak wypadł gorzej od człowieka pod kątem czasu przeprowadzenia zabiegu. Robot wykonywał operacje w czasie o około pół godziny dłuższym, niż doświadczeni chirurdzy. Okazuje się, że nie jest to jednak istotny problem, który przekreślałby szanse tego typu maszyn. Ważne jest przede wszystkim to, że pacjentki szybko wróciły do zdrowia. Nie wiadomo jeszcze, kiedy robot na stałe zagości w szpitalach.

Źródło: Nature Communications | ilustracja: Konstantin Kolosov z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

GN 962 – dociskacze do ciężkich zastosowań, zasilane pneumatycznie
Autonomiczny robot magazynowy

Najnowsze artykuły

Menu