Robot wyposażony we wzrok i dotyk

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Niedawno pisaliśmy o rewolucyjnym robocie, który posiada zmysł dotyku. Okazuje się, że nie jest jedynym tego typu urządzeniem. Inżynierowie z MIT zaprezentowali swoje dzieło: robota o nazwie KUKA. Maszyna, poza dotykiem, używa również wzroku w celu identyfikowania przedmiotów.

Źródło: YouTube/Engadget

 KUKA jest właściwie robotyczną ręką. Wyposażono ją w specjalny algorytm AI. Dzięki temu robot najpierw analizuje obiekt za pomocą kamery, po czym uzupełnia dane poprzez chwytak wyposażony w sensor dotyku GelSigh. Naukowcy uważają, że właśnie połączenie tych dwóch zmysłów pozwala robotowi na maksymalnie wydajna pracę i szybsze identyfikowanie przedmiotów. Zwracają uwagę na to, że korzystanie z jednego zmysłu może być dla maszyny mylące i w efekcie może doprowadzić do uszkodzenia przedmiotu, na którym robot operuje. Na razie robot pracuje w zamkniętym obszarze i  dane na temat różnych przedmiotów. Swoje pełne możliwości zaprezentuje dopiero po ich uzupełnieniu i dopracowaniu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robotyczne ramię sterowane myślami
Robot ze świadomością?

Najnowsze artykuły

Menu