Robot do zadań kosmicznych

Ciekawostki techniczne ze świata

Rosyjski robot Fedor może zapisać się w historii robotyki. Humanoidalna maszyna spędziła już dwa tygodnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pomyślnie przeszła wszystkie testy. W tym czasie była sprawdzana w roli awatara astronauty w warunkach mikrograwitacji. Teraz czeka ją jeszcze trudniejsze zadanie. Fedor ma zostać pierwszym humanoidalnym robotem, który odbędzie kosmiczny spacer.


Źródło: YouTube/Роскосмос ТВ

Poza samym wyjściem w przestrzeń kosmiczną, robot będzie miał również do wykonania konkretne zadanie. Na razie nie znamy szczegółów, co dokładnie miałby zrobić. Wiemy tylko, że Fedor ponownie będzie testowany w roli awatara. Co prawda urządzenie posiada tryb autonomiczny, ale celem testów jest stworzenie maszyny, która mogłaby wyręczyć astronautów w niebezpiecznych pracach. W przyszłości roboty tego typu mają być wykorzystywane do przeprowadzania trudnych zadań na powierzchni innych planet i planetoid. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, to podobne roboty będą w wykorzystywane przy budowie koloni na Marsie i księżycu.

Źródło: observer.com | Ilustracja: 849356 z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Atomowe przenośne źródło zasilania
Jak zabezpieczyć połączenie gwintowane przed ingerencją z zewnątrz?

Najnowsze artykuły

Menu