Robot do zadań specjalnych

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Katastrofa w Fukushimie jeszcze przez długi czas będzie sprawiać liczne problemy. Najpoważniejszym z nich jest bardzo trudne zadanie, którego celem jest usunięcie radioaktywnych elementów ze zniszczonej elektrowni. Ale jest to również okazja do wprowadzania coraz nowszych nowinek technicznych. Niedawno MIT zaprezentowało swojego nowego robota-geparda, który będzie dokonywał badań w zgliszczach. Urządzenie nazwano Cheetah 3.

Źródło: YouTube/TechCrunch

Nie jest to pierwszy tego typu robot, ale ta wersja wyróżnia się mniejszymi rozmiarami, dzięki czemu może dotrzeć w miejsca, gdzie wcześniejsze modele mogły nie mieć dostępu. Docelowo Cheetah 3 będzie służył do odnajdywania ludzi w zawalonych budynkach. Inżynierowie z MIT stwierdzili, że nie znajda lepszego miejsca na testy w trudnych warunkach, niż Fukushima. Poza odnajdywaniem ludzi robot będzie też badał otoczenie oraz informował ratowników, czy mogą bezpiecznie rozpocząć swoja pracę. Sam robot waży 30 kg i może poruszać się z prędkością do 19 km/h. Ponadto potrafi się wspinać oraz przekopywać gruzy.

Źródło: techcrunch.com | Ilustracja: YouTube/TechCrunch

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Latająca maszyna przyszłości
Chodnik produkujący prąd

Najnowsze artykuły

Menu