Robot ze świadomością?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Samoświadomość maszyn i sztuczna inteligencja to tematy, które wzbudzają bardzo duże kontrowersje. Nie da się jednak ukryć tego, że naukowcy pracują nad usprawnianiem takich funkcji i wprowadzaniem ich do maszyn. Niedawno grupa naukowców z Columbia Engineering postanowiła w ramach eksperymentu sprawdzić, czy zdołają stworzyć coś na wzór samoświadomości u jednego ze swoich robotów.

Źródło: YouTube/Columbia Engineering

W eksperymencie użyto robotycznego ramienia sterowanego systemem sztucznej inteligencji. Urządzenie otrzymało za zadanie stworzenie własnych modeli zachowań. Z początku działanie mechanizmu było bardzo chaotyczne i nieregularne. Jednak wystarczyło 35 godzin treningu, aby robot opracował, jaki sposób wykonania pracy będzie dla niego najlepszy i najefektywniejszy. W trakcie eksperymentu robot najpierw sam badał swój kształt i oceniał swoje możliwości. Następnie zdobytą wiedze wykorzystał do poprawienia efektywności pracy. W efekcie nie tylko wykonywał zadania szybciej, ale też znacznie zwiększyła się jego precyzja. Praktyczny wydźwięk tego eksperymentu jest taki, że pokazał, iż możliwe jest stworzenie maszyn, które we własnym zakresie będą regulowały i usprawniały swoją pracę.

Źródło: engineering.columbia.edu | Ilustracja: Gerd Altmann z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot wyposażony we wzrok i dotyk
Jak sterować hamulcem pneumatycznym przy pomocy uchwytu funkcyjnego EBR-PN

Najnowsze artykuły

Menu