Roboty będą błyskawicznie reagować

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

STARTLE to nazwa sztucznego systemu błyskawicznej reakcji, dzięki któremu wyposażone w niego maszyny mogą szybko reagować na bodźce z zewnętrz, np. gdy znajdą się w zagrożeniu. System oparty na sztucznej sieci neuronowej zdolnej do samodzielnego uczenia się, został stworzony przez naukowców z firmy Roke Manor Research. Był testowany w nawigacjach samochodowych i robotach monitorujących zdrowie pacjentów. Jego konstruktorzy wzorowali się na sposobie działania ciała migdałowatego – części mózgu ssaków, która odpowiada za błyskawiczne reakcje w przypadku wykrycia zagrożenia. STARTLE zastosowany w samochodach może spostrzec dziurę w drodze i w porę ostrzec kierowcę przed tym niebezpieczeństwem.

Źródło: www.newscientist.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

NAFTA I GAZ 2012
Maszyna ze świadomością

Najnowsze artykuły

Menu