Mechaniczna rękawica

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Wypadające z rąk narzędzia to nie lada problem w każdym zakładzie przemysłowym. Dlatego inżynierowie z NASA i koncernu stworzyli specjalną rękawicę o nazwie RoboGlove, która zapewni operatorom maszyn i urządzeń lepszy chwyt używanych przez nich narzędzi i np. pomoże w odkręcaniu najbardziej upartych śrub i zakrętek.


Źródło: YouTube/WIRED

Rękawica ma przede wszystkich wspierać chwyt użytkownika i zapobiegać wypadaniu narzędzi ze spoconej lub ubrudzonej dłoni. Samo urządzenie powstało dlatego, że w zakładach producenta rękawicy często przez wypadające narzędzia dochodziło do uszkodzeń delikatnych elementów. Pomysłodawcy wynalazku zbudowali rękawicę z myślą o astronautach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale wynalazek z pewnością sprawdzi się również na Ziemii w każdej gałęzi przemysłu. Urządzenie składa się ze specjalnych siłowników i czujników, które mają naśladować ruch mięśni i ścięgien użytkownika. Całość zasilana jest akumulatorem. Na razie RoboGlove jest jedynie prototypem, ale wydaje się, że jest kwestią czasu, kiedy wynalazek stanie się ogólnie dostępny.

Źródło: www.wired.com | Ilustracja: WIRED

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , , ,
Maleńki robot wyczyści sterowiec
Zawleczki sprężyste serii GN 1024 oraz GN 1024-NI

Najnowsze artykuły

Menu