Robotyczne ramię sterowane myślami

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Dotychczasowe próby zintegrowania ludzkiego ciała z nowoczesnymi protezami miały sporo wad i ograniczeń, takich, jak np. konieczność wszczepiania w mózg specjalnego implantu. Jednak grupa naukowców stworzyła zupełnie nowe robotyczne ramię, którym możemy sterować przy pomocy myśli bez konieczności dodatkowych wszczepów. Za wynalazek odpowiadają naukowcy z Carnegie Mellon University oraz z Uniwersity Minessota.


Źródło: YouTube/ College of Engineering, Carnegie Mellon University

Podstawą tego mechanizmu jest specjalne urządzenie, które przychwytuje fale mózgowe użytkownika. Wszystko działa w oparciu o nieinwazyjny interfejs mózg – komputer. Co ciekawe, rozwiązanie zastosowane przez naukowców działa dużo płynniej i sprawniej niż poprzednie sposoby sterowania robotycznymi kończynami. Sygnał przepływa do urządzenia bez zakłóceń jakie miały miejsce przy wcześniejszych metodach. Zwiększyło to nie tylko precyzję sterowania, ale również polepszyło czas reakcji urządzenia. Co prawda nowa technologia jest jeszcze raczkująca i wymaga wielu usprawnień, jednak po raz kolejny widzimy, że książki science fiction coraz bardziej stają się naszą codziennością.

Źródło: engineering.cmu.edu | Ilustracja: Gerd Altmann z Pixabay

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowość: obrotowe dociski pneumatyczne GN 875 i GN 876
Robot wyposażony we wzrok i dotyk

Najnowsze artykuły

Menu