Robotyczne węże opanują oceany?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Gazociągi pełnią niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu wielu krajów. Dlatego ważne jest, aby pozostawały w idealnym stanie technicznym. Biorąc jednak pod uwagę, że prowadzone są np. po dnie morza, to zadanie nie jest łatwe.

Źródło: YouTube/Equinor

Dlatego do takich celów wykorzystuje się coraz częście roboty oraz drony, które dokonują napraw, konserwacji czy po prostu kontrolują setki kilometrów rur. Jednym z takich urządzeń jest Eelume. Ten sześciometrowy robotyczny wąż jest w stanie pracować na głębokości do pięciuset metrów przez pół roku bez konieczności wynurzania. Posiada specjalne kamery na obu swoich krańcach. Dodatkowo na jego wyposażeniu znajduje się zestaw nowoczesnych czujników. Eelume jest w stanie spatrolować dwadzieścia kilometrów rurociągu, zanim będzie zmuszony do powrotu na stacje dokującą, gdzie naładuje akumulatory. Robot wyróżnia się na tle innych tego typu urządzeń dużą autonomią – wykonuje zlecone zadania samodzielnie i przekazuje informacje o postępach. Nie wymaga dostarczenia na wskazane miejsce przez statek oraz obsługi przez wyszkoloną załogę. Jego działania są niezależnie od warunków pogodowych. W ten sposób jest w stanie obniżyć koszty renowacji gazociągów nawet o sto tysięcy dolarów dziennie. Za stworzenie tego urządzenia odpowiadają specjaliści z Norweskiego Uniwersytetu Nauk i Technologii. Gałąź robotyki morskiej przeżywa gwałtowny rozwój. Szacuje się, że już za dwa lata jej wartość przekroczy siedem miliardów dolarów.

Źródło: CNN Business | Ilustracja: Michal Mrozek on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elementy Elesa+Ganter w kontenerach AdBlue – case study firmy Petroleo
Nowy rodzaj elektrowni

Najnowsze artykuły

Menu