Rusza budowa Hyperloop

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Jeszcze w tym roku ma się zacząć budowa pierwszego komercyjnego odcinka Hyperloop. Nie powstanie jednak na terenie USA, jak planowano pierwotnie, ale w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Odcinek ma łączyć miasto Abu Zabi z Dubajem.

Źródło: YouTube/HyperloopTT

Budowa pierwszego odcinka o długości 10 kilometrów zacznie się na jesieni. Za budowę odpowiada firma HTT, która niedawno zaprezentowała swoją w pełni funkcjonalną kapsułę do przewożenia pasażerów. Kapsuła waży 5 ton i mierzy 32 metry długości. Jej szerokość to 2,7 metra. Nie wiadomo, ile osób wejdzie do kapsuły, ale wiadomo, że polowa jej długości będzie zarezerwowana dla pasażerów. Kapsułę nazwano Quintero One. Wykonana jest ze specjalnego kompozytu nazwanego Vibranium i jest to ukłon wobec Uniwersum Marvela, gdzie taką samą nazwę nosił najtwardszy metal na świecie. Twórcy zapewniają, że ich Vibranium jest dziesięć razy twardsze od stali i jest pięciokrotnie lżejsze od aluminium. Dodatkowo kapsuły będą wyposażone w czujniki, które będą na bieżąco monitorować stan bezpieczeństwa w trasie. Docelowo Hyperloop ma osiągać 1200 km/h, ale inżynierowie nieco studzą emocje. Ich zdaniem na początku realne prędkości będą wahały się między 600 a 800 km/h., co i tak jest imponującym wynikiem w porównaniu do najszybszych kolei świata.

Źródło: gulfnews.com | Ilustracja: Fotolia / malp

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Kosmiczne pszczoły
Dmuchany robot

Najnowsze artykuły

Menu