Samobieżny pojazd naśladujący mrówki

Ciekawostki techniczne ze świata

Grupa naukowców z Uniwersytetu La Laguna na Wyspach Kanaryjskich opracowała „Verdino”, samosterujący pojazd, który wyczuwa jaka jest powierzchnia drogi po której jedzie używając w tym celu metody optymalizacji dystansu wzorowanej na zachowaniu mrówek (ang. Ant Colony Optimisation = ACO).

Owady te poruszając się jakąś trasą zostawiają za sobą ślad zapachowy złożony z feromonów, który jest czytelny dla innych członków danej kolonii. Ponieważ z czasem feromony wietrzeją najdłużej utrzymuje się zapach tras, które są najczęściej pokonywane, a tym samym najbardziej optymalne. W podobny sposób – bo za pomocą sztucznych feromonów – porozumiewają się między sobą podzespoły komputerowe, co pozwala „Verdino” na utrzymanie kursu nawet na drodze, na której nie ma namalowanych pasów, lub też której krawędzie są nierówne, zanieczyszczone ziemią czy zarośnięte trawą.

Prototyp urządzenia przypomina wózek golfowy i ma być używany na ekologicznym osiedlu powstającym na Teneryfie. Naukowcy mają nadzieję, że ich wynalazek da się wprowadzić na rynek i wykorzystywać w zespołach zabytków, centrach turystycznych, podczas wydarzeń artystycznych lub sportowych jak też w wielkopowierzchniowych sklepach i fabrykach, można by go nawet montować jako zdalny system bezpieczeństwa w pojazdach należących do osób niepełnosprawnych lub w podeszłym wieku.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

STEELMET 2008 – Międzynarodowe Targi Metali i Stali
Helikoptery uczące się latać

Najnowsze artykuły

Menu