Samochody nad naszymi głowami

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Już od wielu lat obserwujemy kolejne projekty latających samochodów oraz taksówek, które mają być przyszłością motoryzacji. I wiele wskazuje na to, że już niebawem takie maszyny naprawdę zaczną pojawiać się na niebie.

Źródło: YouTube/PAL-V

Niedawno pojazd stworzony przez Holenderską firmę Pal-V został jako pierwszy tego typu pojazd dopuszczony do ruchu w Europie. Maszyna została nazwana Liberty. Jest to trójkołowiec, który może poruszać się zarówno po zwykłych drogach, jak i odbywać podróż w powietrzu. Liberty wyposażono w silnik o mocy 200 KM. W razie potrzeby możemy go w kilka chwil przekształcić w wiatrakowiec. Wówczas jest w stanie unieść się na wysokość około 3500 metrów i rozpędzić do 180 km/h. Co istotne na pełnym baku paliwa (sto litrów) maszyna jest w stanie w powietrzu pokonać dystans 500 km. Start i lądowanie możemy wykonać z dowolnej drogi. Wystarczy nam około 30 metrów równej powierzchni. Na razie nie wiadomo, jaka byłaby cena auta, ale nie należy się spodziewać, że będzie na nie stać każdego. Nie wiadomo również, na podstawie jakich przepisów otrzymywalibyśmy uprawnienia do kierowania takich pojazdów.

Źrodło:NewAtlas | Ilustracja:Ciccio Pizzettaro on Foter.com / CC BY-NC-SA

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Egzoszkielet pomagający w rehabilitacji
Elementy układów hydraulicznych zgodne z europejską normą ATEX

Najnowsze artykuły

Menu