Jeśli wymiana baterii w pilocie wydaje ci się trudna, pomyśl jak skomplikowana jest wymiana setek baterii w czujnikach rozmieszczonych na uczęszczanym moście. Właśnie dlatego naukowcy z Uniwersytetu Kansas State opracowują model radia, które będzie samo gromadziło energię i mogło wysyłać wyniki danych istotne dla inżynierów zajmujących się np. mostami.
Radia tego typu mierzyłyby napięcie struktury mostu, temperaturę i naciski, a technologia w nich wykorzystywana została wstępnie opracowana na potrzeby NASA. Podobne układy scalone wykorzystywały sondy, które pracowały na Marsie. Można je zasilać przy pomocy baterii słonecznych, ale mogą się również ładować elektrochemicznie, mechanicznie, czy cieplnie.
Kiedy zgromadzone w nich dane będą gotowe do wysłania ,radio nada krótką wiadomość, podobną do SMS, która zostanie odebrana przez specjalny komputer i przetworzona w zrozumiały komunikat. Naukowcy pracujący nad wynalazkiem muszą jeszcze tylko ustalić, jaka jest najlepsza częstotliwość dla ich urządzenia, oraz jak hałas i inne czynniki mogą wpływać na odbiornik.
Źródło: www.sciencedaily.com