Samodzielnie zasilający się nadajnik radiowy

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Jeśli wymiana baterii w pilocie wydaje ci się trudna, pomyśl jak skomplikowana jest wymiana setek baterii w czujnikach rozmieszczonych na uczęszczanym moście. Właśnie dlatego naukowcy z Uniwersytetu Kansas State opracowują model radia, które będzie samo gromadziło energię i mogło wysyłać wyniki danych istotne dla inżynierów zajmujących się np. mostami.

Radia tego typu mierzyłyby napięcie struktury mostu, temperaturę i naciski, a technologia w nich wykorzystywana została wstępnie opracowana na potrzeby NASA. Podobne układy scalone wykorzystywały sondy, które pracowały na Marsie. Można je zasilać przy pomocy baterii słonecznych, ale mogą się również ładować elektrochemicznie, mechanicznie, czy cieplnie.

Kiedy zgromadzone w nich dane będą gotowe do wysłania ,radio nada krótką wiadomość, podobną do SMS, która zostanie odebrana przez specjalny komputer i przetworzona w zrozumiały komunikat. Naukowcy pracujący nad wynalazkiem muszą jeszcze tylko ustalić, jaka jest najlepsza częstotliwość dla ich urządzenia, oraz jak hałas i inne czynniki mogą wpływać na odbiornik.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Robot-wąż zastąpi ludzi przy robotach wysokościowych
Zadrapania znikną same

Najnowsze artykuły

Menu