Samolot na wodór?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W czasach wymagających proekologicznego myślenia jednym z większych wyzwań jest ograniczenie emisji spalin przez samoloty. Pierwszy znaczący krok w tym kierunku wykonał właśnie Airbus. Firma zaprezentowała projekt nowoczesnego samolotu napędzanego wodorem i ogłosiła, że pracuje już nad prototypem takiej maszyny.

Źródło: YouTube/Airbus

Wedle planów pierwsze loty próbne miałyby rozpocząć się około 2030 roku po czym, w ciągu kolejnych 5 lat, maszyna weszłaby do regularnego użytku. Twórcy postanowili jako paliwo wykorzystać wodór, ponieważ jedynym wynikiem jego spalania jest para wodna. Jednocześnie technologia napędów wodorowych rozwija się dziś bardzo szybko i daje obiecujące wyniki. Sam samolot ma posiadać sześć nowoczesnych silników o niskim natężeniu hałasu. Za ich pomocą maszyna mogłaby rozwijać prędkość około 800 km/h. Szacunkowy zasięg samolotu to około 2000 mil, a na pokład miałoby wejść 200 pasażerów. Pozostaje nam trzymać kciuki i czekać aż plan wejdzie w życie 🙂

Źródło: www.bbc.com | Ilustracja: Photo by Alev Takil on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Fobos pod lupą, czyli misja MMX
Trzpienie montażowe z zamkiem – seria GN 314

Najnowsze artykuły

Menu