Samolot sam się naprawi

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opracowali technikę, która stanowi prawdziwy przełom w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa lotów i jednocześnie wiernie naśladuje znane nam z autopsji procesy gojenia się tkanek. Powierzchniowe uszkodzenia poszycia samolotów będą się „goiły” przy pomocy wydzielającej się w miejscu zniszczenia żywicy epoksydowej, która umożliwi materiałowi pokrywającemu samolot odzyskanie do 80% wytrzymałości. Dzięki wzbogaceniu żywicy w barwnik te tymczasowo naprawione miejsca będą dobrze widoczne co umożliwi ich szybką naprawę. Ta nowatorska technika ma oczywiście stanowić jedynie uzupełnienie dla regularnych kontroli technicznych i zapewne znajdzie zastosowanie nie tylko w lotnictwie, ale także innych dziedzinach, gdzie stosuje się podobne materiały, a są to między innymi motoryzacja i astronautyka.

Co więcej technika ta pozwoli na zmianę sposobu konstruowania samolotów. Dotychczas do ich budowy wykorzystywano głównie aluminium, które teraz będzie można zastąpić lżejszymi polimerami. Dzięki temu nowoczesne samoloty będą zużywać mniej paliwa, co pociągnie za sobą niższe ceny biletów i obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

METALFORUM – Salon Metalurgii, Hutnictwa i Odlewnictwa
Ognioodporna wełna dla amerykańskich żołnierzy

Najnowsze artykuły

Menu