Samonaprawiające się materiały kompozytowe

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Uzyskanie materiałów, które będą w stanie samoistnie powstrzymać oraz naprawić powstające w nich pęknięcia to cel naukowców z Imperial College London i University of Bristol. Obie instytucje otrzymały właśnie na ten cel fundusze. Rzecz dotyczy polimerowych kompozytów wykonanych z włókien węglowych – materiałów używanych do budowy statków kosmicznych, samolotów i innych środków transportu. Obecnie inżynierowie nie mają do nich dużego zaufania i są zmuszeni do wzmacniania wykonanych z nich części. Wzmocnienia takie, mające na celu zminimalizowanie ryzyka awarii spowodowanej zmęczeniem materiału, mają swoje odzwierciedlenie w zwiększeniu wagi elementów pojazdu. To z kolei oznacza większe zużycie paliwa. Nowa generacja materiałów kompozytowych przyczyniła by się więc do ograniczenia zużycia paliwa w lotnictwie czy lotach kosmicznych.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Współczujący robot
Stopki do maszyn GN 339 oraz GN 340

Najnowsze artykuły

Menu