Samowystarczalny dom

artykułyBez kategoriiCiekawostki techniczne ze świata

Patrząc na wysokość rachunków za prąd jakie musimy płacić, zapewne wiele osób marzy o tym, żeby móc samodzielnie wytwarzać energię elektryczną. Dlatego też National Institute of Standards and Technology rozpoczął eksperyment o nazwie Net-Zero Energy Residential Test Facility. Dom poza panelami słonecznymi wykorzystuje również specjalną izolację oraz źródła geotermalne, które wspomagają ciepłą wodę wewnątrz domu.

Materiały użyte do uszczelnienia domu są o tyle ciekawe, że potrafią „samodzielnie się leczyć”. W praktyce oznacza to, że trzeba się postarać, o to aby w izolacji powstały nieszczelności. Do domu wprowadzono już nawet rodzinę. Przez rok cztery osoby normalnie tam żyły, gotowały i korzystały z urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dodatkowo w trakcie eksperymentu miała miejsce sroga zima, która na ponad miesiąc całkowicie zakryła panele słoneczne śniegiem. Jaki był wynik? Nawet mimo niesprzyjających warunków dom wyprodukował o blisko 500 kwh ponad zapotrzebowanie. Miejmy nadzieję, że takie rozwiązania szybko się przyjmą. Zwłaszcza że pozwalają na oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Źródło: GizMag

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elektroniczny nos
Wózek sterowany wzrokiem

Najnowsze artykuły

Menu