Saski archimedes

artykuływynalazcy

Andreas Gärtner przyszedł na świat w przynależących do Saksonii Łużycach Górnych w 1654 roku. Z zawodu był stolarzem, jednak swoje zdolności manualne wykorzystywał przede wszystkim jako konstruktor różnego typu zegarów i przyrządów astronomicznych.

Tablica upamiętniająca Andreasa Gärtnera | By Dörte Bleul - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2736137

Najsłynniejszym dziełem Gärtnera jest zegar wykonany na zlecenie Augusta Mocnego, który zażyczył sobie, by urządzenie pokazywało czas z innych stref czasowych. Andreas umieścił w tarczy zegara aż 360 mniejszych zegarków, by sprostać wymaganiom króla. Imponujący wynalazek można oglądać w drezdeńskim pałacu Zwinger. Andreas Gärtner ma na swoim koncie także inne konstrukcje, m.in. urządzenie poprawiające oświetlenie w ciemnych pomieszczeniach dzięki odblaskowemu lustru, wodotrysk podnoszący wodę na wysokość 16m oraz windę obsługującą 3 piętra. Tą ostatnią konstrukcją zainteresował się sam car Rosji. Saskiemu archimedesowi przypisuje się także próbę skonstruowania pierwszej wersji perpetuum mobile, na którą to konstrukcję pewien oszust próbował wyłudzić fundusze od samego króla. Gärtner nie był wtajemniczony w oszustwo, jednak zainteresował się tematem i napisał książkę na temat samowystarczalnych machin. Zmarł w Dreźnie w 1727 roku.

Źródło: Wikipedia |

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Nowy materiał zastąpi baterie?
Silnik modularny do pływania

Najnowsze artykuły

Menu