Satelita wykryje trzęsienia ziemi

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Dotychczas stosowane przez sejsmologów sposoby wykrywania trzęsień ziemi nie są w pełni skuteczne. Dlatego chińscy naukowcy postanowili spróbować innej metody.  Chiny wysłały właśnie na orbitę okołoziemską satelitę Zhangheng – 1. Na jego pokładzie znajdują się specjalne czujniki, mające mierzyć zakłócenia magnetyczne w jonosferze.


Źródło: YouTube/CGTN

Urządzenie ma dokonywać bardzo precyzyjnych pomiarów. Naukowcy wierzą, że w ten sposób uda się nie tylko przewidzieć miejsce wystąpienia trzęsienia ziemi, ale również określić jego potencjalną siłę. Metoda wykrywania trzęsień przez obserwacje zmian w jonosferze została kilka lat temu opracowana przez naukowców z Rosji. Zmiany w jonosferze powodują pyły, które unoszą się do niej we wczesnych etapach przed wystąpieniem wstrząsów. Jeżeli metoda się sprawdzi, to pozwoli na przewidywanie kataklizmów z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Źródło: www.nasaspaceflight.com | Ilustracja: pl.freeimages.com | jayanta behera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Obniżamy ceny łączników i mechanizmów przesuwu nawet do 30%
Coraz więcej elektrycznych promów

Najnowsze artykuły

Menu