Satelita z żaglem

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcy z Uniwersytetu w Surrey wynaleźli sposób na pozbywanie się zużytych satelitów krążących wokół Ziemi. Począwszy o 2011 roku nowe urządzenia umieszczane na orbicie okołoziemskiej będą wyposażone w żagiel, który rozwinie się po zakończeniu ich misji. Dzięki temu rozwiązaniu zużyty satelita wpadnie szybciej w atmosferę ziemską i ulegnie w niej zniszczeniu. Projekt fundowany przez firmę Astrium jest odpowiedzią na rosnący problem zanieczyszczenia orbity okołoziemskiej przez zużyte urządzenia. Rozrastające się z roku na rok kosmiczne złomowisko stanowi duże zagrożenie dla nowych załogowych i bezzałogowych misji. Innowacyjne rozwiązanie pozwoli początkowo na ograniczenie przyrostu odpadów na orbicie Ziemi.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Inteligentny podramiennik
Elesa+Ganter Polska na targach Spawalnictwo Kielce 2010

Najnowsze artykuły

Menu