Satelity napędzane wodą

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

CubeSaty są obecnie najpopularniejszymi satelitami wysyłanymi w przestrzeń kosmiczną. To stosunkowo niewielkie urządzenia o wadze nie przekraczającej 50 kg. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat na orbicie znajdzie się około 5000 CubSatów. Dlatego konieczne stało się opracowanie odpowiedniego napędu dla nich. Niedawno naukowcom udało się znaleźć intrygujące rozwiązanie, a stworzony mechanizm nazwano silnikiem FEMTA.

Źródło: YouTube/Purdue Engineering

Korzysta on z kapilar wielkości kilkunastu mikrometrów, które pozwalają na wykorzystanie mikroskopijnych właściwości wody. Napięcie powierzchniowe cieczy nie pozwoli na jej samodzielny przepływ, ale podgrzanie wody sprawi, że powstanie para, która będzie tłoczona w dysze i umożliwi manewrowanie satelitą. Całość urządzenia mieści się w sześcianie o boku 10 cm i waży niecałe 3 kg. Testy wykazały, że zastosowanie takiego silnika pozwoli na wykonanie pełnego obrotu satelity w czasie poniżej minuty, przy jednoczesnym minimalnym zapotrzebowaniu na energię. Jeżeli silnik zda testy w kosmosie, to w przyszłości będzie go można wykorzystać w urządzeniach badających inne obiekty kosmiczne, na których jest woda.

Źródło: Purdue.edu | Ilustracja: YouTube/Purdue Engineering

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Robot ratunkowy
Maszyna, której nie zadrży ręka

Najnowsze artykuły

Menu