SIlnik napędzany parującą wodą

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Naukowcy z Columbia Univerity stworzyli z materiału o nazwie HYDRA, mały silnik uzyskujący energię do pracy z … parowania wody. Istotne jest to, że chodzi tutaj o parowanie jakie zachodzi wokół nas bez przerwy w temperaturze pokojowej. Sam materiał odkształca się na skutek nawet minimalnych zmian w wilgotności wokół niego.


Źródło: YouTube/ExtremeBio

HYDRA zanim straci swoje możliwości może odkształcić się nawet milion razy. Jednocześnie zanim to nastąpi, jest w stanie wytworzyć naprawdę dużą ilość energii. Kolejną ciekawostką jest sposób, w jaki materiał się odkształca. Składa się on z połączonych ze sobą plastikowych tasiemek. Te zaś pokryte są otaczającymi nas bakteriami, które w zależności od tego ile wilgoci przejmą ze środowiska, kurczą się lub rozszerzają. Można więc powiedzieć, że w nowym wynalazku zastosowano budulec biologiczny. Koszty stworzenia takiego silnika to zaledwie 5 dolarów. Na razie urządzenie czeka jeszcze długa droga oraz usprawnianie, ponieważ jak szacują naukowcy w tej chwili wykorzystywany jest zaledwie 1 procent potencjału bakterii. Jednak warto mieć oko na ten projekt, ponieważ zdecydowanie wyróżnia się na tle innych wykorzystujących alternatywne źródła energii.

Źródło: nature.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Kto wynalazł windę?
Elektrownia w chodniku

Najnowsze artykuły

Menu