SLCK – zestaw do elektrycznej kontroli poziomu cieczy dla wskaźników HCK i HCK-GL

artykułyNowościosprzęt hydraulicznywskaźniki poziomu

Nowością w grupie Osprzętu hydraulicznego firmy Elesa + Ganter jest zestaw do elektrycznej kontroli poziomu cieczy – SLCK (rys.1). Produkt ten przeznaczony jest do stosowania z kolumnowymi wskaźnikami poziomu typu HCK i HCK-GL, umożliwiając sygnalizację osiągnięcia ustawionego poziomu/poziomów cieczy.

Zestaw do elektrycznej kontroli poziomu cieczy składa się z trzech głównych elementów: czujnika zbliżeniowego zabudowanego w uchwycie do wskaźnika, pływaka z wbudowanym elementem magnetycznym oraz tulei dystansowych.

Zasada działania polega na zamknięciu (wersja NO), bądź otwarciu (wersja NC) styku w czujniku zbliżeniowym poprzez pływak z elementem magnetycznym.  Pływak porusza się w pionie, wewnątrz wskaźnika kolumnowego, adekwatnie do poziomu cieczy w zbiorniku. Miejsce zadziałania czujnika określa użytkownik poprzez przesunięcie uchwytu czujnika wzdłuż osi wskaźnika kolumnowego i jego zablokowanie za pomocą wkrętu dociskowego.

 

Elektryczna kontrola poziomu cieczy

Rys.1. Zestaw do elektrycznej kontroli poziomu cieczy – SLCK

Wskaźniki HCK i HCK-GL należą do nowej rodziny wskaźników kolumnowych poziomu cieczy i do tej pory nie posiadały standardowych wykonań z czujnikiem. Dzięki SLCK, każdy z powyższych wskaźników (nawet aktualnie zamontowany w urządzeniu), można doposażyć w zestaw do elektrycznej kontroli poziomu cieczy. Montaż SLCK nie wpływa na cechy użytkowe samego wskaźnika. Odczyt wizualny odbywa się tak, jak dotychczas.

Zestaw do elektrycznej kontroli poziomów cieczy SLCK w wykonaniu standardowym dostępny jest z jednym, bądź dwoma czujnikami (rys.2), które występują w dowolnej kombinacji styków elektrycznych NO i NC.

Do podstawowych zalet SLCK należy zaliczyć:

  • możliwość zdefiniowania położenia czujnika (lewa bądź prawa strona) oraz punktu jego zadziałania (wzdłuż osi wskaźnika);
  • możliwość zmiany położenia punktu zadziałania czujnika nawet w trakcie eksploatacji;
  • możliwość montażu jednego, dwóch lub większej liczby czujników (pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących poprawnej pracy czujników opisanych w karcie katalogowej);
  • w przypadku uszkodzenia samego czujnika, brak konieczności zakupu wskaźnika kolumnowego, ponieważ produkty te funkcjonują osobno;
  • możliwość kontroli elektrycznej poziomu cieczy również w wysokich zbiornikach. Wskaźniki HCK i HCK-GL w wykonaniu standardowym dostępne są z rozstawem króćców przyłączeniowych do 508 mm, a w wykonaniach specjalnych nawet do 1500 mm;
  • klasa ochrony IP 65 zgodnie z IEC 529;
  • zakres temperatur pracy od – 30°C do +80°C.

kolumnowy wskaźnik poziomu cieczy z czujnikami

Rys.2. Zestaw do elektrycznej kontroli poziomu cieczy SLCK z dwoma czujnikami zamontowany na wskaźniku kolumnowym HCK-GL

Zalety SLCK sprawiają, iż produkt ten jest ciekawym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie:

  • Konieczne jest zastosowanie kilku punktów kontroli poziomu cieczy, np: zbiorniki na paliwo, w których potrzebujemy informacji o poziomie minimalnym (tak zwana rezerwa) oraz o poziomie maksymalnym (np. przy automatycznym napełnianiu zbiornika).
  • Aplikacja wymaga informacji elektrycznej o aktualnym, zgrubnym poziomie cieczy w zbiorniku. Do zrealizowania w oparciu o kilka czujników SLCK.
  • Chcemy mieć możliwość regulacji punktu zadziałania czujnika bez ingerencji w zbiornik.

Dodatkowo, połączenie SLCK z HCK-GL w wykonaniu nierdzewnym, zapewnia elektryczną kontrolę poziomu dla wymagających cieczy, jak np. roztwory glikolu.

Linki do stron katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdują się poniżej:

 

Link do artykułu w Magazynie dla Konstruktorów o wskaźnikach HCK-GL znajduje się poniżej:

Kolumnowe wskaźniki poziomu HCK-GL

 

Autor: Eligiusz Glass

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 609 914 500 (Eligiusz Glass)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags:
Zawiasy stalowe GN 136 i GN 136-NI
Nierdzewne elementy sterujące Ergostyle

Najnowsze artykuły

Menu