Słoneczny żagiel już ze sterowaniem?

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

NASA już dawno temu przedstawiło projekt kosmicznego żagla napędzanego słonecznym światłem. Jednak dotychczas największym problemem tej konstrukcji był brak możliwości sterowania. Owszem można było nadać urządzeniu kierunek i pęd, ale nie było możliwości zmiany kierunku lotu. NASA niedawno przeznaczyła 2 miliony dolarów na stworzenie zupełnie nowego żagla.

Źródło: YouTube/NASA Space News

Nowy projekt będzie się wyróżniał kolorystyką przypominającą kolory tęczy. Jednak ustawienie barw można zmieniać dowolnie i w różnych kierunkach. W ten sposób światło padające na urządzenie będzie rozszczepiane, co da możliwość ustalenia, w którym miejscu natężenie promieniami słonecznymi ma być największe. Dzięki takiej technologii można będzie obracać żagiel stosownie do potrzeb. Co prawda zakres ruchu będzie ograniczony, ale takie rozwiązanie daje możliwości manewrowania wystarczające, żeby wynalazek wysyłać w trudniejsze misje kosmiczne. NASA już planuje, żeby tego typu żagiel posłać z misją badawczą w stronę słońca. Celem jest zbadanie jednego z biegunów naszej gwiazdy.

Źródło: www.nasa.gov | Ilustracja: NASA on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Lampa, która odprowadza do toalety
NOWOŚĆ! Koła i zestawy kołowe ESD do stref EPA

Najnowsze artykuły

Menu