Solarny samolot

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Chińscy inżynierowie zaprezentowali nowoczesny samolot napędzany energią pozyskiwaną z paneli słonecznych. Dzięki swojej konstrukcji maszyna może wykonywać długie loty bez konieczności lądowania  i uzupełniania paliwa. Wynalazek nosi nazwę  Caihong – T4.

Źródło: YouTube/CCTV+

Maszyna ma czterdzieści metrów rozpiętości skrzydeł, ale waży zaledwie pół tony. Jej maksymalny pułap to dwadzieścia kilometrów, natomiast prędkość przelotowa dochodzi do dwustu kilometrów na godzinę. Samolot zawdzięcza małą wagę materiałowi wykorzystanemu do jego produkcji. Jest to specjalny kompozyt z włókna węglowego.

Na razie przeznaczenie maszyny nie jest dokładnie określone. Wiadomo tylko, że nie znajdzie zastosowania w armii. Mówi się, że samolot miałby być wykorzystany do obserwacji kraju, badań pogodowych oraz dostarczania internetu w najbardziej odległe zakątki Chin. Na razie wynalazek jest testowany i nie wiadomo, kiedy na dłużej wzbije się w powietrze.

Źródło: www.popsci.com | Ilustracja: YouTube/CCTV+

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Tramwaj, który nie potrzebuje szyn
Roboty parkują samochody na lotniskach

Najnowsze artykuły

Menu