Specjalista ds. maszyn przędzalniczych

artykuływynalazcy

Dzisiaj w naszym cyklu poświęconym wynalazcom przedstawiamy wam angielskiego wizjonera Richarda Arkwrighta. Urodził się w biednej rodzinie w miejscowości Preston pod koniec roku 1732. Na życie zarabiał początkowo jako uczeń fryzjera. Zajmował się również upuszczaniem krwi oraz wyrywaniem zębów. Jego wielką pasją była mechanika oraz zegarmistrzostwo.

Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27652
Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27652

Z czasem dzięki pracy zdołał dorobić się nawet małego majątku, który zainwestował w produkcję przędzy bawełnianej. W 1771 roku otworzył pierwszą fabrykę, w której wykorzystał maszynę przędzalniczą napędzaną kołem wodnym. Takie rozwiązanie pozwalało na wytwarzanie dużej ilości mocnej przędzy. Z jego materiałów można było wytwarzać tkaniny, które nie ustępowały indyjskim, będącymi wtedy jednymi z najlepszych w znanym świecie. Wkrótce potem Arkwright rozwinął swoją działalność i otworzył kolejne fabryki przędzalnicze. Wytwarzał więcej przędzy niż zakłady tkackie były w stanie przetworzyć. Za swoje zasługi wynalazca otrzymał tytuł szlachecki w 1786 roku.

Źródło: Wikipedia

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Samolot z kapsułą
Dron nawodny i podwodny

Najnowsze artykuły

Menu