Wynalazca od lornetek i obiektywów

artykuływynalazcy

Dzięki ciężkiej pracy  węgierskiego matematyka i fizyka fascynującego się optyką Józsefa Petzvala powstały takie wynalazki, jak obiektyw bez abberacji optycznej i lornetka operowa.


Obiektyw Petzvala. Źródło: YouTube/phradu

Petzval urodził się w styczniu 1806 roku w Białej Spiskiej na terenie dzisiejszej Słowacji. W wieku 25 lat doktoryzował się na Uniwersytecie w Peszcie i tam też później wykładał. Od początku interesowała go optyka. Jako pierwszy określił, jakie muszą być spełnione warunki, aby obiektyw nie miał aberracji optycznej w postaci krzywizny pola. Pozwoliło to na uzyskiwanie wyraźnego obrazu z obiektywu rzucanego na płaską powierzchnię. W 1840 roku wynalazca opracował lornetkę operową oraz obiektyw nazwany od jego nazwiska. Na bazie obiektywów Petzvala powstały później obiektywy szerokokątne, które mocno konkurowały z wynalazkiem Węgra. Pod koniec działalności naukowej zmienił kierunek na akustykę. Zachodzą podejrzenia, że to on jako pierwszy opracował Transforamty Laplace’a. Jednak informacja ta nigdy się potwierdziła, a Patzval został nawet oskarżony o plagiat. Wynalazca zmarł we wrześniu 1891 roku. Aby upamiętnić jego wkład w rozwój nauki od jego nazwiska nazwano jedną planetoidę oraz jeden z kraterów na księżycu.

Źródło: Wikipedia | Ilustracja: By Adolf Dauthagehttp://www.sil.si.edu/digitalcollections/hst/scientific-identity/explore.htm, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3065386

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Wymarzony dron na wakacje
Robot ogrodnik

Najnowsze artykuły

Menu