Specjalista od łączenia przy pomocy anten

artykuływynalazcy

Aleksandrowi Stiepanowiczowi Popowowi przypisuje się skonstruowanie pierwszego prototypu radia na 5 lat przed podobnym wynalazkiem Guglielmo Marconiego. Popow i Marconi byli jednak tylko jednymi z wielu wynalazców, którzy w podobnym czasie zajmowali się zagadnieniem przesyłania sygnałów radiowych na odległość. Przyjrzyjmy się dzisiaj sylwetce genialnego rosyjskiego konstruktora, który usprawnił komunikację radiową dzięki zastosowaniu anteny.

Źródło: YouTube/ITU

Aleksandr Stiepanowicz Popow urodził się w marcu 1859 roku w wielodzietnej rodzinie – był jednym z siedmiorga rodzeństwa. W wieku 10 lat trafił do seminarium niższego. Po nauce w seminarium poszedł na studia na uniwersytecie w Petersburgu, gdzie wybrał kierunek metematyczno – fizyczny. W momencie uzyskania tytułu magistra w 1882 roku do jego głównych zainteresowań należały problemy ówczesnej elektroniki. Po studiach sam został wykładowcą i jednocześnie rozpoczął badania nad promieniowaniem elektromagnetycznym. Zajmował się też łącznością bezprzewodową i w 1895 roku skonstruował swój prototyp radia, chociaż sam nigdy nie uważał się za twórcę radia – w  tym przypadku historia przyznała palmę pierwszeństwa Marconiemu. Wynalazki Popowa były wykorzystywane głównie przez wojsko i miały za zadanie ułatwiać komunikację między okrętami wojennymi. Aparaty bezprzewodowe  Popowa mogły nadawać i odbierać sygnały na odległość około 5 km. Wynalazca zmarł niespodziewanie w styczniu 1906 roku.

Źródło: Wikipedia | Ilustracja: freeimages.com/Alex Santos

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: ,
Biegający robot
Flamastry ze spalin

Najnowsze artykuły

Menu