Specjalista od otworów

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

W hiszpańskim centrum technologicznym Fatronik-Technalia opracowano prototyp przenośnego robota, którego zadaniem jest nawiercanie otworów w komponentach samolotów. Roptalmu, bo tak nazwano maszynę, został stworzony na zamówienie hiszpańskiego Airbusa. Tym, co różni nowego robota od dotychczas wykorzystywanych urządzeń jest jego mobilność – nie musi być przymocowany do podłogi – i stosunkowo niewielka waga.Roptalmu składa się z ruchomej platformy i zamocowanego do niej robota, który może się poruszać w trzech osiach. Dzięki temu to on przemieszcza się tam, gdzie trzeba wywiercić otwór i nie jest konieczne przesuwanie np. ciężkich elementów samolotu. Dzięki temu zużywa się mniej energii i całe zadanie staje się dużo łatwiejsze.

Twórcy robota twierdzą, że trzytonowa przenośna maszyna jest tak samo precyzyjna i wytrzymała na przeciążenia jak jej piętnastotonowe odpowiedniki, które dotychczas wykorzystywano do takich celów, a energia potrzebna do jej przesunięcia jest nieporównanie mniejsza.

Koszty opracowania prototypu poniosły wspólnie Fatronik-Tecnalia i hiszpański Airbus. Jednak już prowadzone są rozmowy na temat wprowadzenia urządzenia do masowej produkcji. Roptalmu mógłby być wykorzystywany nie tylko w produkcji samolotów, ale również przy pozyskiwaniu energii odnawialnej, załadunku czy sektorach budownictwa – wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi przenoszenie elementów o dużej masie.

Źródło: http://www.theengineer.co.uk/

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Odnawialne Źródła Energii w Warszawie
Oko głębin

Najnowsze artykuły

Menu