Specjalista od sinic

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Co roku kwitnące sinice są dużym problemem dla osób wypoczywających na morskich plażach. I właśnie z myślą o tym problemie powstał Row-bot, czyli robot którego zadaniem będzie czyszczenie wód z sinic.

Row-bot jest bardzo mały i do zasilenia potrzebuje zaledwie 0,75 wata. Urządzenie, poza pozbywaniem się sinic ze środowiska, potrafi również wykorzystywać je jako źródło własnego zasilania. Robot posiada cztery pływaki oraz wiosło, dzięki czemu sprawnie porusza się po powierzchni wody i zbiera z niej szkodliwe sinice. Następnie gromadzi je w mikrobiologicznym ogniwie paliwowym, gdzie przetwarza je na energię dla siebie. W ten sposób maszyna może pracować tak długo, aż zabraknie jej paliwa do poruszania się, czyli do pełnego wyczyszczenia zbiornika wodnego z sinic. Technologia samowystarczacącego robota jest niezwykle ciekawa i może być w przyszłości przydatna w eliminowaniu zanieczyszczeń ze środowiska. Twórcy urządzenia planują w kolejnych modelach wyposażyć go w systemy monitorujące środowisko.

Źródło: University of Bristol | Wired

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Tags: , ,
Maszyna latająca dla każdego?
Palnik jak miecz świetlny

Najnowsze artykuły

Menu