Specjalistka od planetoid

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

NASA przygotowuje kolejną imponującą i trudną misje. Tym razem będzie to wystrzelenie sondy o nazwie LUCY. Jej celem będzie badanie planetoid w pasie między Marsem a Jowiszem.

Źródło: YouTube/NASA Goddard

Misja ma trwać aż 12 lat i będzie to pierwszy przypadek zastosowania paneli słonecznych tak daleko od słońca. Dystans od naszej gwiazdy wyniesie 853 miliony kilometrów. Dlatego na urządzeniu zastosowano najnowsze i wyjątkowo duże panele słoneczne. Każdy z nich ma około 7,3 metra średnicy. Sama sonda posiada dwa takie urządzenia. Zgodnie z założeniem powinny dostarczyć około 500 W mocy. Przykładowo przeciętna suszarka do pracy potrzebuje 4-5 razy większej mocy. Na pokładzie LUCY znajdą się specjalne kamery i czujniki, które posłużą do mapowania powierzchni bardzo starych asteroid i mają pomóc w badaniach nad powstawaniem i kształtowaniem planet. Obecnie urządzenie pomyślnie przeszło testy w ośrodku Lokheed – Martin Space i niebawem zostanie przetransportowane do Cetrum NASA na Florydzie, gdzie zostanie przygotowane do startu, który wyznaczono na 16 października 2021 roku. Do celu LUCY ma dotrzeć około 2025 roku.

Źródło: NASA | Ilustracja: Margaux Olverd on Unsplash

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Hybrydowy sterowiec
Robot jaskiniowiec

Najnowsze artykuły

Menu