Jak spersonalizować urządzenie, czyli praktyczne wykorzystanie elementów ELECOLORS na przykładzie firmy Omni3D

artykułyelecolorsporady dla konstruktorówPorady techniczne

Aktualne trendy w budowie maszyn wymuszają na konstruktorach tworzenie nie tylko urządzeń sprawnych, funkcjonalnych i spełniających swoje zadania, ale także takich, które cechują się atrakcyjnym i nowoczesnym designem. Coraz więcej producentów dba o wzornictwo zgodne z filozofią, zamysłem i strategią firmy. Jest to oczywiście podyktowane wymaganiami ich klientów. Docelowi nabywcy przy zakupie kierują się bardzo często wizualnym odbiorem urządzenia, doceniają estetykę, wzornictwo i atrakcyjne wykonanie produktu. Znacznie chętniej decydują się na zakup urządzeń, których wygląd przykuwa uwagę, jest intersujący, tworzy spójną i atrakcyjną całość.

Zdj. Przemysłowa drukarka 3D Factory 2.0 produkcji Omni3D z wykorzystaniem pomarańczowych elementów z linii ELECOLORS

 

Doskonałym przykładem dbałości o atrakcyjne i estetyczne wzornictwo swoich urządzeń jest firma Omni3D, znany producent przemysłowych drukarek 3D, który jako pierwszy w Polsce produkował seryjnie przemysłowe drukarki 3D pracujące w technologii FFF (Fused Filament Fabrication), czyli drukujące włóknem ciągliwego termoplastycznego materiału. FFF to jedna z technik druku 3D, znana ze swojej wszechstronności. Tę metodę produkcji wykorzystuje się m.in. do tworzenia prototypów, narzędzi, ale także produktów finalnych. Stosuje się ją w branżach takich jak: motoryzacja, odlewnictwo, wzornictwo przemysłowe, automatyka przemysłowa, medycyna i inne.

Rys. 1. Logo firmy Omni3D

 

Firma buduje swoją markę, produkując urządzenia o nowoczesnych bryłach, używając elementów, które są ze sobą komplementarne. Do tej koncepcji znakomicie wpisują się elementy z serii ELECOLORS®, które przyczyniają się do podniesienia atrakcyjności maszyn i urządzeń, w których je zastosowano. Elementy te, oprócz doskonałej funkcjonalności, charakteryzują się nowoczesnym designem, dbałością o ergonomię i spójnym wzornictwem.

 

Rys. 2. Przemysłowa drukarka 3D Factory 2.0 produkcji Omni3D

W logo firmy Omni3D (rys. 1) pojawia się motyw sześcianu w kolorze pomarańczowym. W nawiązaniu do tego detalu, konstruktorzy zdecydowali się na zastosowanie elementów w barwie pomarańczowej C2 (RAL 2004), która jest jedną z siedmiu podstawowych palet kolorów produktów serii ELECOLORS®.

 

Kolor pomarańczowy w przemyśle – podobnie jak czerwony, ze względu na swoją jaskrawą barwę – jest często stosowany jako wyróżnik i ma za zadanie zwrócić uwagę użytkownika na miejsca, w których musi wykonać pewną operację lub regulację. Barwa pomarańczowa odbierana jest jednak jako mniej agresywna niż czerwień. Dodatkowo wzbudza pozytywne emocje, pewność siebie i entuzjazm – dlatego jest chętnie stosowana przez firmy, które chcą być w ten sposób kojarzone w świadomości klientów.

 

Podstawowym i najbardziej rzucającym się w oczy elementem przemysłowej drukarki 3D Factory 2.0 (rys. 2) jest uchwyt kasetowy EPR (rys. 3), który służy do otwierania i zamykania osłony.

Uchwyty EPR posiadają szereg zalet takich jak: ergonomiczny kształt wgłębienia uchwytu gwarantujący pewny chwyt, zaokrąglone linie i łatwy montaż. Oprócz tego ich niewątpliwą zaletą jest kompaktowa budowa, dzięki której urządzenie nie zwiększa w sposób istotny swoich gabarytów, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo dłoni operatora.

Rys. 3. Uchwyt kasetowy EPR z zaślepką w kolorze C2 (RAL 2004)

Innym elementem stosowanym w wybranych drukarkach, w których regulacja odbywa się manualnie, zastosowano dźwignię nastawną ERX (rys. 4). Służy ona do blokowania pozycji drugiego ekstrudera względem stołu. Bywa także stosowana jako element pomocniczy do wyjmowania platformy roboczej.

Rys. 4. Rękojeść nastawna ERX z przyciskiem w kolorze C2 (RAL 2004)

Firma Omni3D zastosowała w swoim urządzeniu zaledwie kilka elementów z serii ELECOLORS, co przekłada się na ogólne odczucie komplementarności i spójności przekazu. Elementy, które nawiązują do siebie wzornictwem, wzajemnie się uzupełniają, tworzą estetyczny i przyjemny dla oka efekt podwyższają atrakcyjność produktu, a co za tym idzie przyczyniają się do zwiększenia sprzedaży. Firma Omni3D zdecydowała się na produkcję drukarek z pomarańczowymi elementami ze względu na identyfikację ze swoim logo oraz wyróżnienie się na tle konkurencji.

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog główny 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 885 020 900

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Personalizacja urządzeń przy pomocy elementów w kolorach ELECOLORS
Elektroniczne wskaźniki położenia z radiową transmisją danych DD52R-E-RF

Najnowsze artykuły

Menu