Standardowe elementy maszyn w stanowisku do badania i kontroli wyrobów – Case study firmy MECANE Engineering Sp. z o.o. i LabteQ Sp. z o.o.

artykułyPorady techniczne

W dzisiejszych czasach praktycznie każda fabryka, chcąc podnieść wydajność produkcji oraz jakość swoich wyrobów, przeprowadza kontrolę surowców, półproduktów i produktów. Identyfikacja źródeł niedokładności jest możliwa, dzięki urządzeniom i stanowiskom kontrolnym.

W tym artykule opisujemy przykład współpracy między dwiema firmami: LabteQ Sp. z o.o. i MECANE Engineering Sp. z o.o., które w swoich projektach wykorzystują standardowe elementy do budowy maszyn i urządzeń Elesa+Ganter. Obie spółki postanowiły połączyć siły i wspólnie zrealizować projekt, który polegał na stworzeniu stanowiska do badania i kontroli gotowych wyrobów lub półfabrykatów dedykowanego dla klienta z branży automotive.

Na co dzień LabteQ i MECANE Engineering zajmują się projektowaniem i produkcją maszyn, prototypów, linii i ciągów technologicznych. Dla swoich klientów dostarczają m.in. stanowiska testowe, stacje pomiarowe, przyrządy badawcze oraz systemy wizyjne.

Stanowisko kontrolne (Rys. 1) dla klienta z branży atomotive jest wyposażone we wciągnik elektryczny, który ułatwia załadunek badanego przedmiotu na blat stołu. Stół pokryto gumą, która zabezpiecza elementy przed uszkodzeniem. Ponadto na stanowisku zamontowano również lupę z elastycznym ramieniem, uchwyt na laptopa oraz imadło ślusarskie. Pod blatem znajdują się szuflady oraz pojemna szafka. Po lewej stronie blatu roboczego zamontowano stół obrotowy z dokującymi kośćmi montażowymi, na których ustalany jest badany przedmiot (rys. 2).

Rys. 1 Stanowisko do badania i kontroli gotowych wyrobów

Rys. 2 Stół obrotowy z dokującymi kośćmi montażowymi

Na stole obrotowym zostały zamontowane dociskacze pionowe serii GN 810 produkowane przez firmę Elesa+Ganter (rys. 3). Zadaniem dociskaczy jest szybkie i pewne przytrzymanie badanego detalu w zadanej pozycji. Konstrukcyjnie dociskacz z serii GN 810 składa się z rękojeści, za którą chwyta operator, ramienia dociskowego oraz korpusu łączącego oba elementy. Zasada działania dociskacza opiera się na wykorzystaniu tzw. mechanizmu kolanowego, który pozwala uzyskać siłę docisku wielokrotnie większą od siły użytej przez operatora. Dodatkowo, w pozycji zamkniętej układ dźwigni samoczynnie się blokuje (rys. 4).

Rys. 3 Stół obrotowy z dociskaczami serii GN 810

Dociskacze GN 810

Rys. 4 Dociskacz Serii GN 810 Elesa+Ganter

W projekcie zastosowano również inne standardowe elementy Elesa+Ganter m.in.: trzpień ryglujący oraz pozycjonery trzpieni. Do blatu roboczego zamontowany został trzpień serii GN 416, natomiast na obwodzie stołu obrotowego znajdują się cztery pozycjonery serii GN 416.1. Takie połączenie umożliwia operatorowi uzyskanie odpowiedniej pozycji dla badanego detalu (rys. 5).

 Rys. 5 Trzpienie ryglujące serii GN 416 oraz pozycjonery trzpieni serii GN 416.1

Konstrukcja trzpienia ryglującego GN 416 bazuje na korpusie wykonanym ze stopu cynku, wewnątrz którego na nierdzewnej sprężynie przemieszcza się ocynkowany stalowy trzpień. Zamknięcie obsługuje się tworzywową dźwignią. Cechą charakterystyczną zastosowanego rygla jest zabezpieczenie przed przypadkowym wysunięciem lub wciśnięciem trzpienia w skrajnych pozycjach (rys. 6).

Rys. 6 Trzpienie ryglujące serii GN 416

Pozycjoner serii GN 416.1 pełni rolę gniazda dla zamknięcia GN 416. Konstrukcja pozycjonera GN 416.1 jest uproszczoną wersją korpusu trzpienia ryglującego GN 416, z tą różnicą, że otwór w korpusie pozycjonera jest ślepy. Łatwy montaż, jak i regulację położenia pozycjonera względem zamknięcia trzpieniowego zapewniają fasolowe otwory wykonane w kołnierzu.

Rys. 7 Pozycjonery trzpienia GN 416.1

Firmy LabteQ Sp. z o.o. i MECANE Engineering Sp. z o.o. wspierają firmy produkcyjne w osiągnięciu i utrzymaniu najwyższej jakości produktów. Dzięki zastosowaniu standardowych elementów maszyn firmy Elesa+Ganter zostały spełnione wysokie założenia i wymogi projektu.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów znajdują się poniżej:

Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:

Katalog podstawowy 048 (wersja polskojęzyczna)

lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

 

Kontakt:

Centrala: +48 22 737 70 47

Pomoc techniczna: +48 885 020 800

Email: egp@elesa-ganter.com.pl

 

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Nowość! Łączniki równoległe ze śrubą regulacyjną GN 474.3
Pomoc w praniu
i prasowaniu

Najnowsze artykuły

Menu