Standardowe elementy w wykonaniu ESD

artykułyNowości

Nowość ELESA+GANTER

Firma Elesa+Ganter rozszerzyła swoją ofertę produktów wykonanych w technice ESD. Rozładowanie elektrostatyczne ESD (ang. Electrostatic Discharge) ma na celu odprowadzenie ładunków elektrostatycznych powstałych pomiędzy ciałami o różnym potencjale. Zapobiega to powstawaniu dużych napięć elektrostatycznych, a co za tym idzie, możliwości niekontrolowanego przeskoku ładunku.

Rys.1. Produkty firmy Elesa+Ganter w wykonaniu ESD

Najczęstszą przyczyną powstawania różnic w potencjale elektrycznym jest zjawisko elektryzacji na drodze tarcia. Przeskok ładunku może również nastąpić przy zbliżeniu dwóch ciał o różnym potencjale elektrostatycznym.

Zastosowanie w wybranych produktach ELESA+GANTER specjalnego przewodzącego techopolimeru (ESD-C Electrostatic Discharge Conductive) zapewnia szybkie odprowadzanie ładunku elektrostatycznego.

Jako standardowe produkty w wykonaniu ESD dostępne są aktualnie:

Stopy wahliwe LV.A-ESD

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości tworzywa sztucznego o odpowiednim kształcie stopy z serii LV.A-ESD osiągnęły bardzo wysoki poziom ochrony antystatycznej. Stopy te są dostępne w wykonaniu z trzpieniem gwintowanym ze stali ocynkowanej lub ze stali nierdzewnej. Zostały one zaprojektowane do pracy w temperaturze do 100°C.

Pokrętła z chwytem radełkowym BT.ESD

Cechą charakterystyczną pokręteł:

  • BT.FP-ESD (mosiężna wtopka z otworem gwintowanym przelotowym),
  • BT-ESD (mosiężna wtopka z otworem gwintowanym nieprzelotowym)
  • BT.p-ESD (stalowy, ocynkowany, chromowany na niebiesko trzpień gwintowany)

jest część chwytna, która posiada specjalne rowki stabilizujące, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego tworzywa odznacza się wysoką trwałością. Pokrętła te mogą pracować w temperaturze do 130°C.

Uchwyty M.443-ESD

Wykonane są z tego samego przewodzącego technopolimeru, co powyższe pokrętła i stopy, a ich maksymalna temperatura pracy to 150°C.

Każdy z wymienionych produktów jest sygnowany nieusuwalnym znakiem „ESD”, który oznacza antystatyczne właściwości zgodnie z EN 100015/1 i IEC 61340-5-1.

Rozszerzona rodzina produktów w wykonaniu ESD znajduje głównie zastosowanie w liniach montażowych dla sprzętu elektronicznego oraz w ESD PROTECTED AREA (EPA) dla zminimalizowania ryzyka zniszczenia elementów (urządzeń) podatnych na ładunki elektrostatyczne.

Linki do stron katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi poszczególnych produktów znajdują się poniżej.

Autor: Eligiusz Glass
Redakcja: Elesa+Ganter Polska

Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog podstawowy 038 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl

Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!

Kontakt:
Centrala: +48 22 737 70 47
Pomoc techniczna: +48 609 914 500 (Eligiusz Glass)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Elesa+Ganter bliżej Ciebie: targi PAKFOOD 2011
Trzpienie ustalające z uchwytem – seria GN 817.4

Najnowsze artykuły

Menu