Stop pamiętający kształt wzmocni mosty

artykułyCiekawostki techniczne ze świata

Inżynierowie ze szwajcarskich Federalnych Laboratoriów Materiałoznawstwa i Technologii stworzyli stop, który w przypadku deformacji pod wpływem ciepła samodzielnie wraca do swojego kształtu. Tego typu materiały nie stanowią już w tej chwili nowinki technicznej ale nowy stop, wykonany z żelaza, manganu i krzemu wymaga o wiele mniejszej temperatury do odtworzenia swojego kształtu. Dzięki temu można go stosować na przykład przy budowie mostów lub innych betonowych konstrukcji. Przy dotychczasowych znanych rozwiązaniach konieczne było podgrzanie stopu do min. 400 oC, co praktycznie uniemożliwiało stosowanie ich w konstrukcjach wykonanych z betonu. Nowy stop cechuje temperatura graniczna 160 oC, co oznacza, że np. uszkodzone, zdeformowane elementy mostu będzie można przywrócić do pierwotnego kształtu przy pomocy podgrzewacza.

Źródło: www.sciencedaily.com

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter:

Lubimy dzielić się… naszą wiedzą techniczną, nowościami produktowymi, nowinkami ze świata techniki i przemysłu, zaproszeniami na targi oraz specjalnymi rabatami.
Podziel się i Ty… swoim adresem mailowym, a raz na 4 tygodnie otrzymasz od nas elektroniczny „Magazyn dla Konstruktorów” przygotowany starannie przez naszych Doradców Technicznych.

Agrotech Minikowo 2014
Kabel magazynujący prąd – przełomowa technologia!

Najnowsze artykuły

Menu